Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Avustralya Ülke Rehberi

Avustralya

Keyifli Bir Dil Eğitimi İçin Avustralya
Avustralya rahat bir hayat tarzına sahip, açık ve dostane bir ülkedir. Dünyanın en küçük kıtası fakat en büyük adası olan Avustralya, Pasifik ve Hint Okyanuslarını birbirinden ayıran doğal konumu, büyüleyici doğal güzellikleri, tropik bitki örtüsü, zengin denizaltı yaşamı ve sevimli kanguruları ile her yıl 150.000'e yakın yabancı öğrenciye kaliteli bir dil eğitimi için ev sahipliği yapıyor. Keyifli bir eğitim için bir çok öğrencinin tercihi Avustralya dil okulları olmaktadır.

Avustralya’da Dil Eğitimi
Avustralya’nın sahip olduğu yüksek yaşam kalitesi ve ekonomik dil okulu fiyatları ve diğer ülkelere oranla çok daha masrafsız olan günlük yaşam giderleriyle öğrencilerin tercih ettikleri bir ülkedir. Avusturalya, özellikle uzun süreli eğitimler için tercih edilmektedir. 

Avustralya’da Dil Eğitimi Sistemi
Avustralya’da dil eğitimi alacak olan yabancı öğrencilerin katılabilecekleri dil eğitim programı en az haftada 25 saat olmalıdır.

Avusturalya'da Dil Eğitimi Fiyatları
Okul ücretleri seçilen bölge ve okula göre değişkenlik göstermektedir.

Avustralya’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları
Uluslararası düzeyde tanınan eğitim ve meslek edinme kursları ile Avustralya eğitim sistemi dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Bu kaliteli eğitime ek olarak, öğrencilerin Avustralya’da yaşama deneyimleri ve bu deneyimlerden elde ettikleri kazanımlar, dünyanın neresinde olursa olsun işverenlere verilecek özgeçmişle ilgili belgede de yer alacak, işvereni etkilemede son derece onemli rol oynayacaktır.

Avrupa ve Amerika ile kıyaslandığında Avustralya’daki eğitim maliyetti oldukça makul kabul edilebilir. Bunun en büyük sebebi Avustralya dolarının değeri ve Avustralya’nın Türk öğrencilere verdiği yasal çalışma iznidir. Yasal çalışma izni haftalık 20, aylık 80 saattir. Aylık kazanacağınız para ile kira, cep harçlığı (bir öğrencinin aylık ortalama harcaması 1000 AU$,) gibi harcamalar karşılanabilir. Bu avantajlar göz önüne alındığında maliyet açısından Avustralya oldukça avantajlıdır.

Avustralya’da Konaklama Alternatifleri
Konaklama organizasyonu genellikle öğrencinin tercih ettiği dil okulu tarafından yapılmaktadır. Konaklama seçenekleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Neredeyse her okulun sunduğu, özellikle kısa dönem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler olan ve dil pratiği için en iyi seçenek aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamada kahvaltı, kahvaltı ve akşam yemeği ya da yemeksiz seçenekleri tercih edilebilir.

Bazı okullar öğrenci rezidansları, yurtlar gibi seçeneklere de sahiptir. Bu konaklama tiplerinde kendinize özel veya oda arkadaşlı oda tercih edebilir, daha özgür bir ortamda dil öğrenebilirsiniz.

Avustralya’da Dil Okulu Ne Kadara Mal Olur?
Avustralya'da dil okulunun maliyeti bulunduğu şehre, seçilen konaklama tipine, programın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. 4 haftalık dil kurslarının ortalama fiyatının 1500 AU$ olduğu söylenebilir.

Avustralya Dil Okulları Ve Şehirler
Başta İngilizler olmak üzere, dünyanın dört bir yanından gelen göçmenlerin zengin kültüre sahip bir kıta haline getirdiği Avustralya'da Sydney, Melbourne, Brisbane ve Perth yabancı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği şehirlerin başında geliyor.
 

Vize Bilgileri

Avustralya'ya çalışma iznini alabilmeniz için en az 12 haftalık bir dil kursuna kayıt yaptırmalısınız. Bunun yanında Avustralya'da İngilizce dil eğitimi süresinde herhangi bir üst sınır yoktur, istediğiniz süre kadar dil eğitimi alabilirsiniz.

Vize Türleri:
Turist Vizesi; 3 ay ve daha kısa süreli eğitim almayı planlayan öğrencilere turist vizesi verilir. Turist vizesini Avustralya'da öğrenci vizesine çevirmenize izin verilmemektedir.

Öğrenci Vizesi; Avustralya'da 3 aydan daha uzun süreyle eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir. Bu vizeyle öğrenci olduğunuz sürece Avustralya'da kalma hakkınız vardır.

Avustralya vizesi için gerekli belgeleri görüntülemek için tıklayınız.

Çalişma İzni

Avustralya öğrenci vizesine haftalık 20 saat çalışma izni vermektedir. Vasıfsız işler için dahi alınan saatlik ücret oldukça fazladır. 

Yaşam Giderleri

Konsolosluğun tavsiye ettiği rakam her şey dahil olmak üzere aylık 1500 A$ dır. Yemek 60 AU$ – 120$ ulaşım 60 AU$ – 130 AU$ olarak hesaplanabilir ve Sydney'de oda kiraları 100 A$ dan başlar. Sydney en pahalı şehirdir, Melbourne, Brisbane gibi diğer büyük şehirlerde maliyetler daha düşüktür.

Ulaşım

Avustralya Türkiye arası ortalama 20 saat sürmektedir ve Avustralya 7 saat ileridedir. Avusturya sokakları muhteşemdir. Demiryoluyla ulaşım oldukça konforludur. Metro, tramvay ve otobüsler de ayrıca konforludur. Taksiden daha iyi olan ucuz gece otobüsleri hizmet vermektedir. Ülkede pek çok bisiklet yolu mevcuttur. 

Sağlık Sistemi

Avustralya'ya da dil veya üniversite eğitimi görmek için gelen yabancı öğrencilerin, Avustralya'ya gelmeden önce sağlık sigortası yaptırmış olmaları şartı aranmaktadır.

Avustralya makamları tarafından Yabancı öğrencilere en ucuz sağlık sigortası olarak OSHC (Overseas Student Health Cover)  önerilmektedir. OSHC sigortasının tek dezavantajı diş ve göz ile ilgili problemlerden doğan masrafların karşılanmamasıdır.

Öğrencilere ülkeye gelmeden önce 
Rutin aşıları olması önerilmektedir: Kızamık/kabakulak/kızamıkçık (MMR) aşısı, difteri/boğmaca/tetanoz (DPT) aşısı, çocuk felci virüsü aşısı vb gibi.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA