Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
About Us

İskoçya Dil Okulları

İskoçya Dil Okulları Hakkında Genel Bilgi

İskoçya Dil Eğitimi İskoçya, Britanya adasının en kuzeyinde yer alır ve İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık'ı oluşturan 4 ülkeden biridir. Güneyde İngiltere’ye komşu olan ülkenin doğusunda Kuzey Denizi, batısında ise Atlantik Okyanusu yer alır.

İskoçya bağımsız bir ülke olmasa da kendine ait bir bayrağı, başkenti ve parlamentosu vardır. İskoçlar, kendi kültürlerine ve geleneklerine bağlı, geçmişlerini sürekli canlı tutan, tarihe önem veren bir millettir. Bu sebeple 18 Eylül 2014 tarihinde bağımsızlık referandumu düzenlenecektir.

İskoçya, İngiltere'den sonra en fazla nüfusa sahip olan ikinci Birleşik Krallık ülkesidir. 27 Mart 2011 tarihinde yapılan son nüfus sayımı verilerine göre 5.295.400 olarak kaydedilmiştir. Kişibaşına düşen milli gelir 39.680 $’dır.

İskoçya'da İngilizce, İskoç Galcesi ve İskoç Cermencesi olmak üzere 3 farklı dil konuşulmaktadır.

Başkent Edinburgh, Orta Çağ’dan kalma kaleleri, tarihi binaları ve doğal güzellikleri olan bir şehirdir. Üç tarafı denizle çevrili olan İskoçya'nın iklimi, Britanya ortalamasına göre oldukça sert ve soğuktur. Gulf Stream nedeniyle, yağış oranı Londra’dan biraz daha fazladır. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta ortalama hava sıcaklığı 15-20 °C olarak seyreder.

Glasgow Üniversitesi, İskoçya'nın en eski üniversitelerinden biridir; ayrıca Avrupa'nın en büyük ve en prestijli eğitim kurumları arasındadır. Edinburgh Üniversitesi İskoçya'nın başkenti, Edinburgh'da bulunan bir üniversitedir. 2010 yılında uluslararası üniversiteler arasında dünyanın en iyi 9. üniversitesi seçilmiştir. Avrupa'daki ilk yapay zekâ araştırma merkezi Edinburgh Üniversitesi'nde kurulmuştur. Dünyanın ilk klonlanmış memeli hayvanı koyun Dolly de Edinburgh Üniversitesi'ne bağlı Roslin Enstitüsü'nde klonlanmıştır. Charles Darwin, David Hume, Alexander Graham Bell gibi isimler Edinburgh Üniversitesi mezunları arasındadır.

Vize Bilgileri

İskoçya için Birleşik Krallık vizesi alınmaktadır. 6 aya kadar ziyaretçi öğrenci vizesi 6 aydan fazlası çin öğrenci vizesi alınır.

Çalışma İzni

Uzun süreli vizesi olan öğrenciler okurken haftada 10 saat part-time çalışma iznine sahiptir.

Yaşam Giderleri

Birleşik Krallık'taki Londra haricindeki tüm şehirler için yaşam giderleri ortalama 800GBP olarak belirlenmiştir.

Ulaşım

Özellikle Edinburgh'da şehir içi ulaşımda otobüsler oldukça pratiktir. Otobüs şoföründen ihtiyaca bağlı olarak bir günlük ya da tek gidiş bileti satın alınabilmektedir.  Şehirde bisiklet kullanmak isteyenler için uygun yollar mevcut fakat Edinburgh  inişli çıkışlı bir yüzeye sahip olduğundan yokuşlar zorlayıcı olabilmektedir.

Edinburgh ve diğer İskoç şehirlerine Londra’dan otobüs ve trenle ulaşım bulunmaktadır Birleşik Krallık içinde ulaşımda Easyjet hızlı ve uygun fiyatlı bir seçenek sunmaktadır. İskoçya’ya uçak biletleri önceden alındığı takdirde 10-20 pound civarı tutmakta ve trenden daha ucuza gelebilmektedir.

İstanbul - Edinburgh arası uçakla yaklaşık 6 saat sürmektedir. Başkent Edinburgh’a İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. 

Sağlık Sistemi

İskoçya’da sağlık hizmeti ücretsizdir. Sadece diş hekimi için hizmet bedeli ödenmektedir. Sağlık sisteminden yararlanmak için kayıt olunmalıdır. Kayıt olmak için İskoçya’da size en yakın olan sağlık kuruluşuna gidip kayıt olabilirsiniz.

İskoçya Dil Okulları

YURTDIŞI DİL OKULU ARA