Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Almanya Ülke Rehberi

Almanya

Avrupa’nın En Çok Kullanılan 2. Dili Almanca!
Avrupa’da en çok konuşulan diller sırasıyla Rusça, Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’dır. Almanca 100 milyon kişinin ana dili ve 80 milyon civarında insanın ikinci dilidir. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin 23 resmi dilinden biri Almanca’dır ve Almanya AB’nin kuruluşundan bu yana çok etkin bir role sahiptir. Almanya’da Almanca eğitimi almak bir çok alanda avantajlıdır. Türkiye’ye en yakın Avrupa ülkelerinden biri Almanya’dır.

Almanya’da Dil Eğitimi Sistemi
Disiplinleriyle tanınan almanlar, dil eğitiminde de aynı disiplin ve hedefler doğrultusunda kaliteli bir eğitim sunmaktadır. İhtiyaçlar doğrultusunda belirlenen süre dahilinde 2 hafta ile 1 yıl arasında değişen bir sürede eğitim alınabilmektedir.

Almanya’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları
Almanya, Türkiye’nin ticari açıdan en önemli ortaklarından biridir. Böylece Almanca bilmenin Türkiye’de ne kadar önemli olduğu daha iyi görülebilmektedir. Yaklaşık %20’lik bir payla Almanya Türkiye’nin dış ticaretinde ilk sırayı almaktadır ve Türkiye’de 1000’den fazla Alman şirketi bulunmaktadır. Aynı zamanda Almanya’da da Türkler tarafından işletilen çok sayıda işletme bulunmaktadır. Ve bu şirketler her yıl çok sayıda Almanca bilen çalışan istihdam etmektedir. Türkiye’de lise eğitimini tamamlayıp Almanya’da üniversite seçeneklerini ve Türkiye’de üniversiteyi tamamlayıp Almanya’da dil okulu ve Almanya’da yüksek lisans yapan öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca Alman şirketlerinde staj yapma olanağına da sahip olmaktadırlar.

Almanya Dil Okulları Ve Şehirler
Öğrencilerin tercih ettiği başlıca şehirler Berlin, Frankfurt ve Hamburg’dur. Diğer şehirler  Munich, Hanover, Cologne, Rhein-Main, Saarbrücken ve Rodolfzell’dir.

Program Seçenekleri
Standart eğitim olan haftalık 20 derslik programlar, yoğunlaştırılmış 30 saatlik programlar, akademik amaçlı ve sınavlara hazırlık için Almanca programları. Kurs süreleri ihtiyaç, hedef ve bütçeye göre belirlenmektedir.

Almanya’da Konaklama Alternatifleri
Konaklama organizasyonu genellikle öğrencinin tercih ettiği dil okulu tarafından yapılmaktadır. Konaklama seçenekleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Neredeyse her okulun sunduğu, özellikle kısa dönem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler olan ve dil pratiği için en iyi seçenek aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamada kahvaltı, kahvaltı ve akşam yemeği ya da yemeksiz seçenekleri tercih edilebilir.

Bazı okullar öğrenci rezidansları, yurtlar gibi seçeneklere de sahiptir. Bu konaklama tiplerinde kendinize özel veya oda arkadaşlı oda tercih edebilir, daha özgür bir ortamda dil öğrenebilirsiniz.

Almanya’da Dil Okulu Ne Kadara Mal Olur?
Almanya'da dil okulunun maliyeti bulunduğu şehre, seçilen konaklama tipine, programın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Dil eğitimi Almanya'da da birçok ülkede olduğu gibi beş kura ayrılmıştır. A1, A2, B1, B2 ve C1'den oluşan bu kurların tanesi ortalama olarak 800€ gibi bir maliyete sahiptir.

Vize Bilgileri

Dil kursuna katılarak Almanya`da öğrenim görmek için doğrudan öğrenci ve öğrenim vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Dil eğitimi vizesine başvurmak için evraklarınızı Alman Elçiliği'ne verdikten sonra yaklaşık 4-6 haftalık bir işlem süresi bulunabilmektedir. Dosyanın durumuna göre bu süre daha da uzayabilmektedir.
Almanya vizesi için gerekli belgeleri görüntülemek için tıklayınız.

Çalişma İzni

Almanya'da dil kursu eğitimi alan öğrencilerin yasal çalışma izni bulunmamaktadır. 

Yaşam Giderleri

Almanya'da en büyük gider payına kiralar sahiptir. Diğer bir gider ise ulaşımdır, ancak öğrenciler çoğu şehirlerde öğrenci kartıyla bedava ulaşım sağlamaktadır. Market alışverişleri aylık maksimum 300 € olacaktır.

Ulaşım

Avrupa'da merkezi bir konumda bulunması, Almanya'yı önemli bir ulaşım bağlantı noktası haline getirmiştir. Bu durum ülkenin yoğun ve modern ulaşım ağı sayesinde gerçekleşmiştir. Bu ağın en meşhurları, dünyada toplam uzunlukta üçüncü en büyük olan otoyol'dur. Almanya çok merkezli bir hızlı tren ağı kurmuştur. InterCityExpress diğer adıyla ICE genelde komşu ülkelerdeki büyük şehirlere ve mesafelere ulaşım sağlamaktadır. Almanya içi eyaletlere veya başka ülkelere uygun fiyatlara bilet bulmak mümkündür. Şehir içi ulaşımda ise otobüs bisikletten sonra gelmektedir. Bisiklet sürücülerine ayrılmış ayrı yollarda hem sağlıklı hemde ekonomik bir şekilde gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Eger otobüs kullanmak isterseniz şehir içi çok rahat bir şekilde otobüslerden de faydalanabilirsiniz. Öğrenciler için haftalık, aylık gibi seçeneklerle uygun fiyatlı otobüs biletleri temin edilebilmektedir.

Almanya'da havayolu ulaşımı; kara ve demiryolu ulaşımının gelişmiş olması sebebiyle oldukça düşük seviyededir. Fakat günümüzde fiyatların düşmesi ile artış göstermektedir. Frankfurt Uluslararası Havaalanı dünyanın en yoğun trafikli havaalanlarından birisidir. Türkiye Almanya arası uçuş süresi 2 - 2,5 saattir. 

Sağlık Sistemi

Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerden giden öğrenciler ülkeye girmeden önce yurt dışında geçerli olan bir sağlık sigortası yaptırmalıdırlar. Rutin aşılar önerilmektedir: kızamık / kabakulak / kızamıkçık (MMR) aşısı, difteri / boğmaca / tetanoz (DPT) aşısı, çocuk felci virüsü aşısı vb gibi.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA