Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Yeni Zelanda Ülke Rehberi

Yeni Zelanda

Dünya’nın En Güvenilir Ülkelerinden Biri Olan Yeni Zelanda’da İngilizce Öğrenmek!
Yeni Zelanda son zamanlarda özellikle yurtdışında dil eğitimi için gittikçe popülerlik kazanan ülkelerden birisi. Her şeyden önce suç oranı en düşük ülkelerden biri olan Yeni Zelanda öğrenciler için son derece güvenli bir ortam sağlamaktadır. İngilizce’yi yeşil ve maviyi buluşturan bozulmamış bir doğanın ortasında öğrenmenin cazibesi tartışılmaz.

Yeni Zelanda’da Dil Eğitimi Sistemi
Yeni Zelanda aynı zamanda yurtdışı dil okulları kurumlarının kalitesi ile de bilinmektedir. Örneğin; Auckland Üniversitesi Dünya’da ilk 100 üniversite arasında 65. sırada yer almaktadır.

Yeni Zelanda’da Dil Eğitimi Fiyatları
Yeni Zelanda doları diğer kurlara kıyasla düşük olduğu için uygun maliyetli dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Yeni Zelanda’yı seçmektedir. İngiltere ve Amerika’ya kıyasla aynı kalitede, daha uygun maliyetle dil eğitimi almak, çoğu öğrenci ve aileleri için Yeni Zelanda’yı mantıklı kılmaktadır.

Yeni Zelanda’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

  • Dil okuluna katılan öğrenciler ardından kaliteli bir üniversite eğitimi alabilirler.
  • IT, İşletme, Turizm, Sanat ve Film Çalışmaları gibi alanlarda diploma programları ile öğrencileri kısa sürede çalışma hayatına hazırlayan akademi ve enstitüler de bulunmaktadır.
  • Gerek yurtdışında üniversite okumak isteyenler için gerekse yurtdışında sertifika programlarına katılmak isteyenler için çok sayıda kaliteli eğitim veren dil okulları, üniversiteleri ve sertifika programları bulunur.
  • Yeni Zelanda’da dil eğitimi almanın öğrencilere sağladığı en önemli avantajlardan biri de 14 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma izni vermesidir. Böylece İngilizcelerini iş hayatında da kullanıp pratik yapabilme ve cep harçlıklarını kazanma şansları bulunmaktadır.
  • Yeni Zelanda halkı sıcakkanlılıkları ve misafirperverlikleri ile tanınmaktadır ve Türklerin kendilerini yabancı hissetmeyeceği bir ortam oluşturmaktadır.
  • Yeni Zelanda doları diğer kurlara oranla en düşükler arasında yer aldığı için uygun maliyetli dil eğitimi için doğru adrestir.


Yeni Zelanda Dil Okulları Ve Şehirler
Yeni Zelanda’nın en büyük şehri olarak bilinen Auckland şehri Dünya’nın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında beşinci sırada gelmesinin yanı sıra en güvenli şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir.  Dil eğitimi için seçilen ilk şehirlerdendir.

Program Seçenekleri
Yeni Zelanda’da alınacak dil eğitimi öğrencinin ihtiyaçları, tercihleri ve bütçesine uygun biçimde şekillendirilmektedir. Haftalık 20 ders içerikli İngilizce kursları, yoğunlaştırılmış İngilzce kursları, IELTS ve Cambridge sınavları için hazırlık kursları ve birebir İngilizce programları olmak üzere öğrenci kendi hedefleri doğrultusunda tercihini yapabilmektedir. Yeni Zelanda dil okullarında eğitime 2 hafta ile 1 yıl arasında değişen sürelerde devam edebilmektedir.

Yeni Zelanda'da Konaklama Alternatifleri
Konaklama organizasyonu genellikle öğrencinin tercih ettiği dil okulu tarafından yapılmaktadır. Konaklama seçenekleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Neredeyse her okulun sunduğu, özellikle kısa dönem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler olan ve dil pratiği için en iyi seçenek aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamada kahvaltı, kahvaltı ve akşam yemeği ya da yemeksiz seçenekleri tercih edilebilir.

Bazı okullar öğrenci rezidansları, yurtlar gibi seçeneklere de sahiptir. Bu konaklama tiplerinde kendinize özel veya oda arkadaşlı oda tercih edebilir, daha özgür bir ortamda dil öğrenebilirsiniz.

Yeni Zelanda'da Dil Okulu Ne Kadara Mal Olur?
Yeni Zelanda'da dil okulunun maliyeti bulunduğu şehre, seçilen konaklama tipine, programın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Yeni Zelanda'da dil kursları için haftalık ücret hafta sayısı artarken azalıyor olsa da maksimum 10 haftalık olan kurslar için haftalık 400NZ$ düşünülebilir.

Vize Bilgileri

Yeni Zelanda'ya üç aydan kısa süre öğrenim amacıyla gidecek olan kişiler, tüm öğrenci başvuru gerekliliklerini karşılamak kaydıyla ziyaretçi vizesine başvurabilirler. 3 ay üzeri eğitim almak isteyenlerin mutlaka öğrenci vizesine başvurmasi gerekmektedir.

Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğu çalışma/oturum vizesi başvurularını kabul etmeye, formunuzu ve evraklarınızı incelemeye yetkili değildir. Türk vatandaşlarının çalışma/oturum vizesi başvurularının incelenmesi Dubai’deki Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu tarafından yürütülmektedir. Çalışma/oturum vizesi için başvurmaya karar verdiğinizde Dubai’deki Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu'na istenilen tüm evraklar ile birlikte eksiksiz göndermeniz gerekmektedir. 6 ay ve üzeri eğitim almak icin öğrenci vizesi alan kişiler vizelerini Yeni Zelanda’dayken uzatma imkanına sahiplerdir.


Yeni Zelanda vizesi için gerekli belgeleri görüntülemek için tıklayınız.

Çalişma İzni

Yeni Zelanda'da 1. kategori okullarından birine 14 hafta ve üzeri dil eğitimine giden öğrencilere part-time çalişma izni verilmektedir.

Yaşam Giderleri

Yeni Zelanda'da toplu taşıma tren ya da otobüsle aylık 60-120 YZ dolar tutmaktadır. Restoran'da bir öğün 12 dolardan başlarken bir fast food restoranında 6,5 dolara uygun bir yemek yenebilmektedir. Market alışverişi ise haftalık 60-80 dolar olarak hesaplanabilir. 

Ulaşım

Yeni Zelanda geniş bir banliyö otobüs sistemine sahiptir. Ayrıca tren, yolcu otobüsü, bisiklet ve feribot gibi ulaşım seçenekleri de mevcuttur. Adalar arası ulaşım ise feribotlar aracılıgıyla gerçekleşmektedir. Aktarma sayısına göre değişmekle birlikte Türkiye Yeni Zelanda arası uçuş ortalama 20-25 saat sürmektedir.

Sağlık Sistemi

Ülkede olağan olmayan bir sağlık tehlikesi yoktur. Şehir şebeke suyu rahatlıkla içilebilir, et ve süt ürünleri güvenlidir. Ülkedeki tıbbi personel iyi eğitim görmüştür. Tıbbi bakım ve tedavi masrafları çok pahalı değildir. Yeni Zelanda'da öğrenci olacakların özel sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA