Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Şili Ülke Rehberi

Şili

Şili  ya da resmî adıyla Şili Cumhuriyeti; Arjantin'in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, kuzeyden güneye 4.300 km boyunca uzanan bir Güney Amerika ülkesidir. Kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya ve doğusunda Arjantin bulunmaktadır. Başkenti Santiago'dur.

M.Ö. yaklaşık 13.000 yıllarında, bugünki ülke sınırlarında insanların yaşadığı bilinmektedir. Kuzey Şili İspanyollar tarafından fethedilmeden kısa süre öncesine kadar İnka Krallığı'na aitti.  1520 yılında dünyanın çevresini dolaşmak için yelken açan Ferdinand Magellan, kendi adıyla anılan Magellan Boğazı'nı geçerken ülkenin güney ucunu keşfetmiş oldu.

2012 yılı tahminlerine göre ülke nüfusu yaklaşık 17 milyon kadardır. Nüfusun en sık olarak bulunduğu yer başkent Santiago ve çevresidir. Toplam nüfusun neredeyse yarısı bu bölgede yaşar. Şili nüfusunun %95'ini Avrupalılar ve torunları oluşturur. Yerliler, nüfusun sadece % 3,2'sini temsil eder. Resmi dili İspanyolca'dır.

Ülkenin en dar yeri (Antarktika'daki Şili toprakları sayılmazsa) 90 km iken en geniş yerinin uzunluğu 240 km kadardır.  Doğu-Batı mesafesi çok az olsa da bu iki uç arasında çok fazla rakım farkı oluşur. Ülke ayrıca kuzeyden güneye çok farklı iklim, bitki örtüsü ve coğrafi şekiller göstermektedir. Bu yüzden Şili, birçok kaynakta tezatlar ülkesi olarak anılır.

Şili, topraklarının geniş bir bölgeye yayılması sonucu çok geniş bir iklim skalasına sahiptir. Kuzeyde çöl iklimi, doğu ve güneydoğuda Alp Tundrası, Paskalya Adası ve çevresinde nemli tropikal iklim, güneyde okyanus iklimi, orta kesimlerde ise Akdeniz iklimi görülmektedir.

Şili Latin Amerika’nın en büyük hammadde üreticilerindendir. Dünyanın en büyük bakır rezervlerine sahiptir ki bu, Dünya üretiminin % 40’ına tekabül etmektedir. Bunların yanında balıkçılık, tarım ve şarapçılık da ülke ekonomisinde önemli rol oynamaktadır.

Şili dağları, yeryüzünün en yüksek sıradağlar zincirini oluşturur.dünyanın en yüksek volkanı olan  Ojos del Salado burada yer almaktadır. 

Vize Bilgileri

Şili 90 güne kadar Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Daha uzun süre için öğrenci vizesi ya da çıkış yapmak gerekmektedir.

Çalişma İzni

Şili'de dil eğitimi amacıyla bulunan öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. 

Yaşam Giderleri

Para birimi Şili pesosudur. Şili'de yaşam bölgeden bölgeye değişmektedir. Çok pahalı değildir.

Ulaşım

Şili’ye Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Seyahat süresi, aktarma yaptığınız şehre ve bekleme süresine göre değişmekle beraber 16 - 20 saat arasında değişmektedir.

Sağlık Sistemi

Şili'de sağlık koşulları diğer Güney Amerika ülkelerine göre oldukça gelişmiştir. Gitmeden önce herhangi bir aşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak genel sağlık sigortası yaptırılması önerilmektedir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA