Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Portekiz Ülke Rehberi

Portekiz

Portekiz ya da resmi adıyla Portekiz Cumhuriyeti Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Başkenti Lizbon'dur.

2009 nüfus sayımı sonucunda Portekiz’in nüfusu 10,707,924 olarak belirlenmiştir. En büyük göçmen toplulukları Ukrayna, Brezilya, Cabo Verde ve Angola gibi ülkelerden olsa da Güney Amerika ve Doğu Avrupa’nın diğer ülkelerinden de göçmenler bulunmaktadır. Portekiz nüfusunun büyük çoğunluğu Katoliktir.  En büyük metropolitan alanları Lizbon, Porto, Braga, Coimbra ve Aveiro’dur.

İçlerinde Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler, ve Endülüs Emevileri’nin de bulunduğu çeşitli medeniyetler 3.100 yıl boyunca Portekiz toprakları, ülkenin kültürünü, tarihini, dilini ve etnik yapısını şekillendirmiştir. 15. ve 16. yüzyıllarda Brezilya’dan Filipinler’e uzanan Portekiz İmparatorluğu dünyanın önde gelen ekonomik, politik ve kültürel güçlerinden biriydi. 20. yüzyılda imparatorluğun sona ermesiyle birlikte Portekiz Avrupa’ya dönmüştür ve günümüzde dengeli demokratik yapısıyla Avrupa Birliği’nin bir parçasını oluşturmaktadır.

Portekiz ekonomisini oluşturan başlıca endüstriler içinde petrol rafinerileri, çimento, otomotiv, kâğıt, tekstil, ayakkabı, koltuk, ve şişe mantarı üretimi sayılabilir. Tarım artık ekonominin en büyük kısmını oluşturmasa da Portekiz şarapları, dünya çapında pazarlanmaktadır. Özellikle Algarve ve Madeira bölgelerinde turizm de önemli bir geçim kaynağıdır. 

Portekiz’de yaz mevsiminde festivaller önemli yer tutar. Her şehrin ve kasabanın kendi festivali vardır. Özellikle Haziran ayı festivalleri çok popülerdir. 

Portekiz, Akdeniz iklimine sahiptir. Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biri olan Portekiz’in anakaradaki topraklarında yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 15 °C ve güneyde 18 °C’dir. Madeira ve Azor Adaları sıcaklık aralığı daha dardır. Bahar ve yaz mevsimlerinde güneşli, sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmurlu ve rüzgarlıdır.

Vize Bilgileri

Portekiz'e dil eğitimi için gidecek adaylar öğrenci vizesi almaktadır. Tüm vize başvuruları şahsen yapılmaktadır. 

Çalişma İzni

Portekiz'de dil eğitimi almak için bulunan öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

Yaşam Giderleri

Diğer Avrupa şehirleri maliyetine göre ortalama olarak tanımlanabilmektedir. Yaşam kırsal alanlarda nispeten ucuzdur. Bir fast-food restoranda ortalama bir öğün 4,25 Euro olup market alışverişi Türkiye'den büyük bir farklılık göstermemektedir. Lizbon otobüsle seyahat - 1.40 Euro'dur ve metro ile seyahat - 0.80 Euro civarıdır.

Ulaşım

İki büyük şehirde, her biri 35 km.’yi geçen metro sistemi bulunmaktadır: Lizbon Metrosu ve Porto Metrosu. Tramvay da oldukça popüler bir ulaşım aracıdır.

Sağlık Sistemi

Portekiz'de dil eğitimi alacak öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA