Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Peru Ülke Rehberi

Peru

Peru ya da resmî adıyla Peru Cumhuriyeti, Güney Amerika'nın batısında bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus'la sınırlıdır.  Başkenti Lima'dır. 

30 milyon civarında nüfusu olan Peru, Bolivya ve Guatemala'nın yanında nüfus çoğunluğu kızılderili halkın olduğu üç ülkeden biridir.  Nüfusun yüzde 45'i kızılderili kökenlidir.

Peru bin yıllar boyunca Pre-İnka kültürüne sahip olan bir ülkedir. İlk göç eden yerleşimciler, MÖ 20.000 ile 10.000 yıllarına kadar bugünkü Peru'nun olduğu bölgeye gelmişlerdir. İspanyollar 1532'den itibaren bu ülkeyi fethetmişlerdir. 1821'de ülke José de San Martín ve Simón Bolívar tarafından kurtarılmış ve bağımsızlığını kazanmıştır.

Peru'da son yıllarda giderek artan, kısıtlamaların kalktığı ve özelleştirmelerin olduğu bir pazar ekonomisi vardır.  Ekonomide madencilik geniş yer tutar. Bunu tarım ve balıkçılık izlemektedir. 

İklimi oldukça çeşitlidir. Costa bölgesinde çöl iklimi hakimken Selva'da ılıman ve tropikal iklim hakimdir. 

Vize Bilgileri

Her iki ülke vatandaşları da birbirlerinin ülkesine yapacakları seyahatlerinde, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf olarak girip çıkabilecek, transit geçebilecek ve geçici olarak kalabilecekler. Vize muafiyeti kapsamı dışında kalan çalışma, öğrenim, eğitim, araştırma, aile birleşimi ve uzun süreli ikamet (90 günden fazla kalış) gibi özel amaçlarla seyahatte bulunacak olan her iki ülkenin vatandaşları, ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden alınacak 'özel meşruhatlı vize' uygulamasına tabi olacak.

Çalişma İzni

Peru'ya eğitim amaçlı giden kişilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

Yaşam Giderleri

Yaşam masrafları diğer ülkelere nazaran çok daha ucuz.

Ulaşım

Otobüs seferleri hem ucuz hem de kaliteli, hatta Türkiye’dekinden çok daha kaliteli.

Sağlık Sistemi

Peru'ya gitmeden evvel sağlık sigortası yaptırılması önerilmektedir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA