Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Makaleler

Makaleler

Yabancı Dil Öğrenme Süreci

Yabancı Dil Öğrenme Süreci

Toplumumuzda “dil öğrenmeye yatkın olmak”, ”bayanların bir dili daha çabuk öğrenebileceği” vb gibi kavramlar dil öğreniminde kullanılan argümanlardan bazılarıdır. Aslında dil öğrenme süreçlerinde cinsiyet veya yatkınlıktan ziyade beyninizin hangi kısmın kullandığınız, sağ beyinli mi yoksa sol beyinli mi olduğunuz daha çok önemlidir. Dil öğreniminde sol beyinli olan insanların dili sağ beyinli olan insanlara göre daha çabuk öğrenebildikleri gözlemlenmiştir. Beynimizin sol tarafı konuşma ve dil öğrenme konularında daha baskındır.

Tabi bu demek olmuyor ki sağ beyinli insanlar dili öğrenemez, sadece süreç biraz uzayabilir. Dil öğrenme konusunda diğer söylemem gereken şey dil öğreniminin doğal bir sürece yayılması gerekliliğidir. Bu şu demek oluyor; 12 ayda öğrenebileceğiniz bir dili 6 ay’a sıkıştırarak öğrenmeniz biraz zordur. Çünkü o uzun süreci yaşamalısınız ve o dille zaman geçirmelisiniz. Dil okullarında dil kursları genel olarak 3 seçeneklidir. Bunlar; yarı yoğun (haftada 15 ders), standart (haftada 20 ders) ve yoğun (haftada 25-30 ders ve üstü) programlardır. Eğer kısıtlı bir zamanınız var ise yoğun bir program, yeterli zamanınız var ise yarı yoğun veya standart programı tercih etmenizi öneririz.

Dil öğrenmek için yurtdışına giden öğrencilerin konaklama yeri olarak bir yurt yerine aile yanı konaklamayı tercih etmesi daha mantıklı olacaktır. Çünkü yurtta birlikte kalacağı öğrenciler oraya İngilizce öğrenmeye gelen ve İngilizce seviyeleri düşük olan öğrencilerdir. Ancak öğrenci gideceği lokasyona göre İngiliz, Amerikalı, İspanyol vb ailenin yanında kalırsa dil öğrenme sürecini sadece sınıf ortamıyla kısıtlamaz, kahvaltıda, akşam yemeğinde, hafta sonu gezilerinde de yanında kaldığı aileyle pratik yapma şansı bulacaktır ve asıl anlamlı bir dil öğrenme ortamı o zaman oluşacaktır.

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimizi beklentileri doğrultusunda bir ailenin yanına yerleştirmekte ve yaşanabilecek olası bir problemde en kısa süre içerisinde çözüm üretmekteyiz. 

YURTDIŞI DİL OKULU ARA