Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Makaleler

Makaleler

Üniversite Öncesi Dil Eğitimi ve Şartlı Kabul

Üniversite Öncesi Dil Eğitimi ve Şartlı Kabul

Eğitim hayatının hiç olmazsa bir dönemini yurtdışında okumak her öğrencinin hayalidir. Yirmi veya otuz yıl öncesine göre yurtdışında eğitim almak hem daha kolay ulaşılabilir hem de daha çok insanın ilgilendiği bir konu haline gelmiştir.

Globalleşen dünyada bilginin bu kadar hızlı yayılması ve insanların dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitme süresi bu kadar kısalmışken, eğitim hizmetlerinin de bu hızdan nasibini almaması kaçınılmaz bir durumdur. Peki yurtdışında okumak istiyorum diyenlere ne gibi alternatifler sunuluyor ve nasıl bir süreç izlemeleri gerekiyor?

Türkiye’de lise veya üniversite bitirmiş bir kişinin yurtdışına çıkması/okuldan kabul alabilmesi için belli başlı kriterler  vardır. Bu kriterler ülkeden ülkeye, üniversiteden üniversiteye faklılıklar göstermektedir. Bazı ülkeler üniversite okuyacak öğrencilerden Türkiye’de YGS / LYS’ye girme ve eğitim almak istediği alanı kazanma şartı ararken, bazı ülkeler sadece diplomanız, not ortalamanız ve dil belgeniz ile sizi ülkelerine kabul etmektedir. Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en büyük korkularından birisi IELTS/TOEFL gibi dil sınavlarına Türkiye'de hazırlanmak ve yeterli skoru almaktır. Bu sınavlardan yeterli bir skor almak gideceğiniz ülkedeki üniversiteye direkt yerleşmenize olanak sağlayacaktır. Peki ya Türkiye'de yeterli skorları alamazsanız ne olur? Yurtdışında üniversite eğitimi alma hakkını kayıp mı edersiniz? Hayır! Şartlı kabul sistemiyle öğrenciler üniversitelere ön koşullu/şatlı kabul ile kabul edilerek yurtdışında üniversite okuma hakkını kazanabilirler. Peki nedir bu şartlı kabul?

Üniversitelerin en temel şartlarından birisinin IELTS/TOEFL gibi uluslar arası geçerliği olan sınavlar demiştik ve bunlardan da belirli bir seviyenin üstünde skor yakalamaktır. Ancak bu şartı sağlayamayan öğrenciler için okulların sunduğu başka bir alternatif daha vardır; İlk önce okulun bünyesinde bulunan veya dışarıdan özel bir kurumda yabancı dil  ders alınması ve daha sonra dersleri takip edecek düzeyde bir İngilizce seviyesine ulaştıktan sonra, o üniversitenin ilgili bölümünde birinci sınıfa başlanması şartlı kabule örnek olarak gösterilecek bir durumdur.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA