Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Makaleler

Makaleler

Amerika’da OPT , Kanada’da CO-OP Programlarının İçeriği Nedir?

Amerika’da OPT , Kanada’da CO-OP Programlarının İçeriği Nedir?

Yurtdışında eğitim alan çoğu öğrenci yurtdışında çalışma imkanı elde etmek ister. Amerika’da OPT ve Kanada’da CO-OP sistemi ile öğrenciler alanlarıyla ilgili iş tecrübesi edinme fırsatı yakalar.

Optional Practical Training (OPT), ABD’de en az 9 ay bir degree programına (sertifika, master..) kayıt olmuş olan öğrencilerin program bitiminde eğitim gördükleri alanda sahip oldukları maksimum 12 aylık çalışma iznidir.Optional Practical Training  (OPT)’ in asıl amacı öğrencinin en az 9 aylık eğitim süresince öğrendiği teorik bilgileri iş hayatında pratiğe geçirebilmesini sağlayabilmektir.Öğrenci, minimum sınır olan 9 aylık programını tamamlamasına 3-4 ay kala OPT için yasal başvuru yapma hakkı kazanır.

OPT; ögrencinin, eğitim aldığı alandaki bilgi ve becerilerini kullanarak pekiştirmesine izin veren bir programdır. OPT’nin amacı, Amerika’da edinilen eğitim tecrübesinin yine bir Amerikan kuruluşunda çalışma tecrübesi ile pekiştirilerek, Amerikan eğitim ve çalışma kültürüne yönelik gerçek bir deneyim kazanılmasının sağlanmasıdır. Bu tecrübe ilerideki kariyeriniz için de çok faydalı olacaktır.

Amerika’da OPT , Kanada’da CO-OP Programlarının İçeriği Nedir?

CO-OP; mezun olduğunuzda nasıl bir işde çalışmak istediğinize karar vermenizi kolaylaştıran, okuldayken eğitim masraflarının bir kısmını karşılamanızı sağlayan , yaşam ve iş hayatınıza dair edindiğiniz yeni deneyimlerle yeni iş kapıları açan bir kariyer planlama sistemidir.Kanada C0-OP programı kendisini sürekli geliştirmek isteyen adaylar için ideal bir programdır. CO-OP” (Cooperative Education) Üniversite – İş dünyası işbirliğine dayalı bir eğitim modelidir.CO-OP, öğrencinin lisans eğitimi sırasında bir iş yerinde çalışmasına dayalı bir eğitimdir. Bu program eğitiminiz ile beraber; eğitiminiz sonrasındaki iş deneyimleriniz ile varolan ingilizcenizi geliştirmenizi sağlar.Aynı zamanda harika bir tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır.

Çalışmak isteyen öğrenciler, CO-OP yapmak üzere CO-OP Direktörlüğü’ne başvurur.CO-OP başvuru koşullarını sağlayan adaylar arasından not ortalaması, ders başarısı ve diğer kriterler baz alınarak, CO-OP çalışması yapmak üzere uygun bulunanlar seçilir.CO-OP programı kapsamında aldığınız eğitim kadar sonrasında tam zamanlı çalışma hakkına sahip olursunuz. CO-OP programları çalışmak istediğiniz sektörü içerden tanımanızı sağlayıp kariyerinizi en gerçekçi şekilde oluşturmanızı sağlar.

OPT ve CO-OP programları öğrenciye yurtdışında iş tecrübesi edinmesine olanak sağlar.Hem ingilizce'yi ilerletme hem de yaşam giderlerini karşılayabilme adına öğrenciye fırsat tanır. Academix yurtdışı eğitim aracılığıyla OPT/CO-OP programları hakkında ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. Geçmiş yıllarda Academix yurtdışı eğitim danışmanlık ile yurtdışına giden öğrencilerimizin yazılarına ulaşmak isterseniz Academix’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA