Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Makaleler

Makaleler

Amerika Dil Okulları ve Dil Eğitimi Fiyatları

Amerika Dil Okulları ve Dil Eğitimi Fiyatları

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden biri de Amerika dil okullarıdır. Amerika’nın program çeşitlerinin, konaklama ve okul alternatiflerinin fazla olması, farklı şehir, kültür ve iklim olanakları, sanat ve teknolojide ileri düzeyde olmasındandır ki öğrencilerimizin ihtiyaçlarına mutlaka bir eyaletin uygun bulunabilmesi ve beklentilerini karşılaması nedeniyle günümüzde hala popülaritesini korumaktadır. İzlediğimiz birçok  film ve dizilerden duyduğumuz popüler Amerikan İngilizcesi, İngiliz İngilizcesine göre anlaşılması daha rahat ve bize daha yakındır. Okulların kalitesi ve eğitimi English US ve diğer kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Amerika’da Dil Eğitimi Sistemi

Amerika’da dil kursları öğrencinin seçimine eğer Genel İngilizce ise birkaç haftadan 52 haftaya kadar uzayabilir. Daha sonra öğrencinin dil eğitimine devam edebilmesi için daha spesifik TOEFL/IELTS Hazırlık, İş İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi gibi alanlara yönelmesi gerekir. Dil kursuna katılabilmek için herhangi bir özel şart yoktur. Birkaç okul hariç olmak üzere her Pazartesi kurslara katılabilmek mevcuttur. Öğrenci A1 düzeyinde ise, okulların belli başlama tarihleri olabilecektir. Amerika’da dil eğitimini üniversite kampüsü ve kolej bünyesinde alma şansı diğer ülkelere göre daha fazladır. Egitim kalitesi ve bilim, sanat ve teknolojide ileri düzeyde olması nedeniyle öğrencilerimizin bu ihtiyaçlarını en iyi bir şekilde karşılık verir. Dil eğitimi sonrasında üniversite, master ya da sertifika programlarıyla eğitimlerini devam edecek öğrenciler için okul araştırma, eğitim sistemine adapte olma, gerekli sınavlara hazırlanma ve karar aşamasını en iyi şekilde sonuçlandırma acısından Amerika fırsatlar ülkesidir.
Amerika Dil Okulları ve Dil Eğitimi Fiyatları

Amerika’da Dil Okulu Ücretleri

Amerika’da okul fiyat aralığı oldukça geniştir. Her bütçeye uygun fiyatta dil okulu seçeneği bulunmaktadır. Fiyatlar İngiltere’ye kıyasla daha uygundur. Bu farkın sebebi kur farkından kaynaklanmaktadır. Amerika içinde bir dil okulunun çok çeşitli eyaletlerde okullarının bulunması nedeniyle de, öğrencinin konaklama için de bütçesine uygun bir seçenek bulabilmesi mümkündür. Amerika'da haftalık dil eğitimi fiyatları 250$ - 500$ arasında değişmektedir.

Amerika’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

Hayallerin ülkesi Amerika’da yine kur farkındandır ki İngiltere’ye kıyasla yaşam daha ucuzdur. Yabancı turistlerin ve öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biridir. Eğitim ihtiyaçlarına uygun yüzlerce dil okulu bulunmaktadır. Amerika dil eğitimi sonrası lisans ve yüksek lisans programlarına devam etmek kolaydır. Çok çeşitli kültürleri potasında eriten Amerikan Birleşik Devletleri, ülkede bulunan 20 milyonu aşkın yabancı nüfusuyla kültürel zenginliğe sahiptir. Öğrenci yalnızca Amerika kültürünü değil, dünyanın pek çok ülkesinin kültürüyle de tanışmış ve daha global bir vizyona erişebilecektir. 

Amerika Dil Okulları Ve Şehirler

En çok tercih edilen şehirlerin başında New York, Boston, Chicago, Miami, Berkeley, Irvine, Washington D.C, Los Angeles, San Diego, San Francisco gelmektedir. Şehirler ve lokasyonlar öğrencinin yaşam tarzına uygun olacak şekilde seçilmektedir. Bu hususu seçerken, öğrencinin dil eğitimini neden almak istediği, sonrasında Amerika’da bir yüksek öğrenime devam edip etmeyeceği, ve bütçesi gibi etkenler etkili olmaktadır.

Amerika Dil Okulları Program Seçenekleri

Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Hukuk İngilizcesi, Tip İngilizcesi, TOEFL Hazırlık, SAT Hazırlık, GMAT Hazırlık, GRE Hazırlık gibi programlardır.

Amerika'da Konaklama Alternatifleri

Konaklama organizasyonu genellikle öğrencinin tercih ettiği dil okulu tarafından yapılmaktadır. Konaklama seçenekleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Neredeyse her okulun sunduğu, özellikle kısa dönem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler olan ve dil pratiği için en iyi seçenek aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamada kahvaltı, kahvaltı ve akşam yemeği ya da yemeksiz seçenekleri tercih edilebilir. Aile yanı konaklama, Amerika’ya ilk kez gidecek bir öğrenci için hem daha uygun maliyetli olması hem de daha güvenli, sıcak bir aile ortamı bulabilmesi, okul dışında da İngilizce pratiği yapabilmesi, konakladığı bölge- okul arası ulaşım gibi konularda, lokal bir kişiden yardım alabilmesi, bilgisine danışabilmesi açısından çok faydalı olabilmektedir.
Bazı okullar öğrenci rezidansları, yurtlar gibi seçeneklere de sahiptir. Bu konaklama tiplerinde kendinize özel veya paylaşımlı oda tercih edebilir, daha özgür bir ortamda dil öğrenebilirsiniz. Bu yurtların genellikle yemek seçeneği olmamakla birlikte, ortak kullanımlı ya da oda içinde temel ihtiyaçların karşılanabileceği mutfaklarının olması da mümkündür. Aile yanı konaklamalara göre daha maliyetlidir.

Amerika Öğrenci Vize Bilgileri

Amerika Birleşik Devletleri'nde dil eğitimi almak isteyenlerin F1 Tipi öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Vize başvurusunda istenilen belgelerin yanında öğrencinin başvuruya bizzat kendisinin gitmesi gerekmektedir ve kabul almada önemli ölçüde vize memurlarının insiyatifi ön plandadır. Vize başvurunuz esnasında vize memuru sizi mülakata alacaktır. Bu mülakat sonrasında başvurunuz onaylanırsa, pasaportunuz sizin daha önceden randevu alırken belirttiğiniz PTT nin herhangi bir merkezine ücretsiz olarak gönderilecek ve siz de oradan teslim alacaksınız.

ABD'de Vize Uzatma İşlemi

ABD'de I-20 kabul belgesi vermeye yetkili herhangi bir okulda eğitim aldığınız sürece ABD'deki vizenizi uzatmanız mümkündür. ABD'ye ilk giriş yaptığınızda pasaportunuza beyaz bir kart yapıştırılacaktır. Bu kartta kalış süresi kısmında D/S yazıyorsa, ABD'de eğitim aldığınız sürece vizeniz otomatik olarak uzar. Bu kısımda D/S yazmıyorsa vize sürenizi uzatmak konusunda devam ettiğiniz okulla görüşmelisiniz.

Amerika Dil Okulu Çalışma İzni

Amerika’da dil eğitimi alan öğrenciler çalışma iznine sahip değillerdir. 

Amerika Öğrenci Yaşam Giderleri

Aylık konaklama masrafınızı yaklaşık ortalama 800 USD olarak düşünebilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde gelişmiş olan toplu taşıma araçları tramvay, otobüs, metro şehir içi ulaşımında tercih edilmektedir. Eyaletlere ve şehirlere göre değişmekle birlikte ortalama otobüs ücreti 2 USD olarak hesaplanabilir. Öğrenciler için daha uygun fiyatlandırma sistemi de mevcut olabilmektedir. Öğrenciler aylık kartlar alabilmektedir. Market alışverişleri tutarı Türkiye'den kur farkı dolayısıyla biraz daha fazla olmakla birlikte oldukça uygun ücretli fast food restoranları son derece yaygındır. Bununla birlikte hemen hemen her şehirde bulunan ve ülkemizdeki Metro marketlerine çok benzeyen Costco marketlerinde bazı temel ihtiyaçlarını ( özellikle yurt veya paylaşımlı evde kalan ve evde yemek pişiren öğrenciler için) daha uygun maliyetlerde bulabilirler. Los Angeles, Boston, New York ve San Fransisco gibi büyük şehirlerde temel harcamalar diğer şehirlerden daha pahalı olacaktır. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, Kaliforniya’daki popüler şehirlerde 2 + 1 bir evi 2000 USD’ye kiralarken, aynı standartlara sahip bir ev Virginia,  North Carolina veya Arizona eyaletinde 800-1000 USD’ye kiralanabilir. Amerika’nın her eyaletinin maliyetinin farklı olması gibi, her öğrencinin de yaşam gideri şahsi harcamasına göre farklılık göstermekle birlikte, standart bir öğrencinin Kaliforniya ya da Newyork gibi pahalı bir eyalette yaşam masrafı ortalama (konaklama hariç) 800-1000 USD olacaktır.

Amerika'ya Ulaşım

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arası batı yakası 16 saat; doğu yakası 11 saat sürmektedir. Direkt seferler ile bu süre batı yakasında 13 saate inmiştir. Birleşik Devletler'de ulaşım kara, hava, demiryolları ve deniz ulaşımı ağlarıyla  sağlanmaktadır. Yolcuların büyük bölümü kısa mesafelerde otomobil, uzun mesafelerde ise hava ya da demiryolunu tercih etmektedir. Şehirlerarası hizmet veren otobüsler ve New York'taki gibi metro sistemleri yada Seattle'daki gibi yer üstü demiryolu sistemleri bulunmaktadır. Amerika’da araç satın alma kolaylığı ve maliyet olarak ülkemize nazaran uygun olması nedeniyle, öğrenciler uzun dönem kalacaksa araç satın alabilir ya da uygun maliyetli araç kiralama şirketlerinden aylık olarak kiralayabileceklerdir. Dolayısıyla, ABD’de de öğrenci vizesi ile kalan bir kişinin araç satın alamayacak olması doğru bir bilgi değildir. Öğrenci her eyalette bulunan DMV’lere başvurarak kendi dillerinde de alabilecekleri test ve direksiyon testi ile kolayca ehliyette alabilmektedirler.

Amerika Öğrenci Sağlık Sistemi

Amerika dünyanın en pahalı sağlık sistemlerinden birine sahiptir bu nedenle Amerikan toprağına ayak basmadan önce sigorta yaptırmış olunmasında fayda olacaktır. Amerika'ya gitmeden önce rutin aşılar önerilmektedir: kızamık/kabakulak/kızamıkçık (MMR) aşısı, difteri/boğmaca/tetanoz (DPT) aşısı, çocuk felci virüsü aşısı vb gibi. ABD'de tıbbi bakımın kalitesi oldukça yüksektir. Ülkede dünyanın en iyi hastaneleri ve tıbbi araştırma kurumları vardır.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA