Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Küba Ülke Rehberi

Küba

Küba, resmi olarak Küba Cumhuriyeti, Karayiplerde bir ada ülkesidir. Küba ulusu, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanısıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba'nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba'nın kuzeyinde Birleşik Devletler, batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, ve güneydoğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanır.

1492'de, Kristof Kolomb karaya çıktı ve şuan Küba'ya ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etti. Küba, 1898'de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya'nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902'de Birleşik Devletler'den resmi bağımsızlık kazandı.

11 milyonu aşkın nüfusuyla Karayipler'de en geniş yüzölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir.

Küba ekonomisi sosyalist ilkelere dayanan devlet kontrollü bir planlı ekonomidir. Son yıllarda özel sektör yatırımları artmakla beraber üretim araçlarının büyük bir kısmı devlet tarafından işletilir. Sosyalist rejimde özellikle önem verilen balıkçılık ve hayvancılık yine önemli üretim kalemlerinden biridir. Turizm son yıllarda yeniden eski canlılığını kazanmıştır.

Her köşe başında amatör müzik grupları boy gösterir. Uzun bir geçmişe sahip olan Küba müziği, coşkulu ve hareketli eserlerden oluşup geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi'nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi'nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 

Vize Bilgileri

Küba'ya dil eğitimi amacıyla gidecek öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Çalişma İzni

Küba'da dil okuluna giden öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Yaşam Giderleri

Ortalama fiyatlar: Su: 1-2 cuc, İçki fiyatları: 3-4 CUC civarı, yemekler: 10-20 CUC arasıdır. 1 CUC=1 Dolar

Ulaşım

Türkiye'den Küba'ya direkt uçuş bulunmamaktadır. En rahat uçuşu KLM ve Air France sağlamaktadır. Tek aktarmalı bir uçuş ortalama 14-15 saat sürmektedir. 

Şehir içi ulaşım büyük ölçüde bisiklet taksiler ve taksilerle sağlanmaktadır. Ancak şehrin özellikle fotoğraf çekmek için çok cazip olması genellikle yürümenin tercih edilmesine yol açmaktadır.

Sağlık Sistemi

Küba'ya gitmeden sağlık sigortası yaptırmak gereklidir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA