Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Kosta Rika Ülke Rehberi

Kosta Rika

Kosta Rika, bir Orta Amerika ülkesidir. Latin Amerika'nın en önemli noktalarından biridir. Panama'nın kuzeyinde, Nikaragua'nın güneyinde yer almaktadır. Batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizidir. Resmi dili İspanyolca'dır.

Kosta Rika, idari açıdan Alajuela, Cartago, Guanacaste, Heredia, Limón, Puntarenas, San José olmak üzere 7 ile ve 81 kantona ayrılmıştır. 15 Eylül 1821 tarihinde kurulmuş olup 7 Kasım 1949 tarihinde tam olarak bağımsızlığına kavuşmuştur. Kosta Rika, ordusu bulunmayan az sayıda ülkelerden biridir.

2011 sayımına göre nüfusu 4.301.712 kişidir. Kişi başına düşen milli gelir 11.215 $ olarak bildirilmiştir. Orta Amerika’da en yüksek gayrisafi yurtiçi hasılaya sahiptir. Kosta Rika`nın turizm, tarım ve elektronik ihracatına dayanan sabit bir ekonomisi vardır. Son onbeş sene içinde yoksulluk seviyesi düşürülmüş ve güçlü bir sosyal güvenlik sağlanmıştır.

Ülke tropikal iklimin etkisindedir. Aralık-Nisan kuru mevsim, Mayıs-Kasım yağışlı mevsim olarak bilinir. Dağlık bölgeler daha soğuktur.

Vize Bilgileri

Kosta Rika Türkiye vatandaşlarından vize istememektedir. Ülkeye giriste donus ucak bileti sorulmaktadır.

Çalişma İzni

Kosta Rika'da dil eğitimi için veya turistik amaçlı bulunanların çalışma izni yoktur.

Yaşam Giderleri

1 $ = 500 colon olup ortalama bir restaurantta bir öğün 4-5$'a denk gelmektedir. Şehir içi otobüsler ise ortalama 1TL gibi bir ücret civarıdır. Konaklama da oldukça ucuzdur. Ayda 500$'ın altında bir yaşam gideri olmaktadır.

Ulaşım

Kosta Rika'ya Türkiye'den direkt uçuş bulunmadığı için aktarma yapılacak ülkeye göre transit vize gerekebilmektedir.

Şehir içi ulaşımda otobüsler kullanılabilmektedir ancak trafik önemli bir sorundur. Genellikle küçük şehirler olduğundan yürüme pratik bir alternatiftir. Taksi kullanılacaksa mutlaka resmi taksiler önerilmektedir ve taksimetrenin açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir.

Sağlık Sistemi

Seyahat edeceklere, bir zorunluluk olmamakla birlikte genel sağlık sigortası yaptırmaları önerilmektedir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA