Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Kolombiya Ülke Rehberi

Kolombiya

Kolombiya ya da resmî adıyla Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika'da yer alan bağımsız, üniter ve anayasal bir cumhuriyettir. 32 alt departmandan oluşmaktadır. Başkenti, ülkenin orta bölümünde yer alan Bogotá şehridir.

Şu anda Kolombiya olarak bilinen topraklarda, başlangıçta Muisca, Quimbaya ve Tairona gibi Kolombiya Kızılderilileri yaşamaktaydı. İspanyollar, bu bölgeye 1499 yılında gelmiş ve bu bölgede fetih ve kolonizasyon dönemini başlatmıştır.

46 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük 27. ülkesidir. Aynı zamanda; İspanyolca konuşan ülkeler arasında, Meksika'dan sonra nüfusa göre en büyük ikinci ülkedir. 

Kolombiya,  Güney Amerika'nın en büyük üçüncü, Latin Amerika'nın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir. Kahve, çiçek, zümrüt, kömür ve petrol endüstrileri, Kolombiya ekonomisinin başlıca sektörleridir. 

Kolombiya´nın iklimi bölgelere göre çeşitlilik gösterir. Vadilerde tropik, yüksek kesimlerde ise ılıman iklim özellikleri görülmektedir. Sıcak iklim kuşağında yer alan ülke dağlarının doruklarında her zaman kar vardır.

Vize Bilgileri

Kolombiya'ya dil eğitimi amacıyla gidecek öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. 

Çalişma İzni

Öğrenci vizesine sahip olanların çalışma izni bulunmamaktadır.

Yaşam Giderleri

Yaşam masrafları diğer ülkelere nazaran çok daha ucuz.

Ulaşım

Kolombiya, oldukça büyük bir ülke, şehirler arasındaki mesafeler de düşünüldüğünden fazla. Kolombiya’da şehir içi ve şehirler arası ulaşım oldukça kolay. Gitmek istediğiniz bir şehirden, bir başkasına farklı standartlar sunan otobüs firmaları mevcut. Her şehirde, otobüs firmalarının satış ofislerinin bulunduğu tek bir otobüs istasyonu bulunuyor. (Bogota, Medellin gibi şehirlerde şehrin büyüklüğüne göre bu rakam artabiliyor.) İstasyonlarda dilediğiniz hizmet kalitesine göre yolculuğunuz şekillendirebiliyorsunuz. Kolombiya otobüsleri oldukça kaliteli.

Otobüs biletinizi almadan önce uçak biletlerini de kontrol etmek isteyebilirsiniz; çünkü genelde şehirler arası uçuşlar oldukça ucuz. Öyle ki bazı yolculuklarda otobüs biletlerinden bile daha ucuza gelebiliyorlar.

Şehirler içi ulaşımda büyük şehirlerde oldukça gelişmiş bir ulaşım alt yapısı bulunuyor. Bizdeki metrobüs sistemini andıran, kendisine ait şeridi bulunan otobüsler oldukça sık kullanılıyor. Bogota’da Transmilenio, Medellin’de Metroplus, Cali’de Mio, Barranquilla’da Transmetro ismini alan bu sistem ile hızlı ve etkili bir şekilde yolculuk yapabiliyorsunuz. Ek olarak Medellin’de metro da yer alıyor. Fakat eğer taksi ile bir yerden bir yere gitmek isterseniz de ücretler oldukça düşük. Bu nedenle taksiler de önemli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

Sağlık Sistemi

Kolombiya'ya gitmeden önce öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA