Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Hollanda Ülke Rehberi

Hollanda

Hollanda  ya da Hollanda Krallığı, çoğunluğu kuzeybatı Avrupa'da bulunan, bunun yanı sıra Karayipler'de toprakları olan bir ülkedir. 26 Temmuz 1581 tarihinde kurulmuştur. Başkenti Amsterdam'dır.

Hollanda anakarası, Aruba ve BES Adalarından oluşur. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesini oluşturur. Hollanda'nın Rotterdam kenti, Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir. Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir.

2011 tahminlerine göre nüfusu 16.684.328 kişidir.Hollanda, dünyanın nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık ülkelerinden biridir.

Hollanda çok güçlü bir ekonomiye sahiptir ve yüzyıllardır Avrupa ekonomisinde özel bir rol oynamıştır. 16. yüzyıldan beridir gemicilik, balıkçılık, ticaret ve bankacılık Hollanda ekonomisinin en önemli sektörleri olmuştur. Hollanda, dünyanın en fazla ihracat yapan ilk on ülkesinden biridir. Hollanda dünyadaki 16. en büyük ekonomiye sahiptir ve kişi başına düşen nominal gayri safi yurtiçi hasıla sıralamasında 7. sıradadır. 

Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır.

Hollanda ılık yazları ve serin kışları ile ılıman deniz iklimine sahiptir. İklimi Atlantik tipi nemli ve rüzgarlı iklimdir, sık yağış ve yüksek değişkenlik ile karakterizedir.

Vize Bilgileri

Hollanda'ya eğitim amacı ile gitmek isteyenler “Visum Kort Verblijf” (VKV) veya “Machtiging tot Voorlopig Verblijf’” (MVV) diye isimlendirilen vizelere başvurmaktadırlar.

Çalişma İzni

Hollanda’da yabancıların çalışabilmesi için, çalışma izni gerekir. İşvereninizin çalışma izni için başvuruda bulunması gerekmektedir..

Yaşam Giderleri

Diğer popüler Avrupa şehirleriyle kıyaslandığında uygun ekonomik koşullara sahiptir. Hollanda’da yaşam giderleri aylık €500-650 civarındadır.

Ulaşım

Hollanda’da ulaşım göreceli olarak ucuzdur. İndirimli yıllık kartlarla ögrenci gayet uygun bir fiyata seyahat edebilir. Şehirlerde öğrenciler tarafından en çok kullanılan ulaşım aracı bisiklettir.

Hollanda'ya Türkiye'den uçuş süresi 3 saattir.

Sağlık Sistemi

Hollanda’da eğitim alacak öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA