Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Guatemala Ülke Rehberi

Guatemala

Guatemala Cumhuriyeti kısaca Guatemala, Orta Amerika'da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise, El Salvador'la komşudur. Ayrıca doğuda Karayib Denizine, batıda Büyük Okyanus'a kıyısı vardır. Başkenti Guatemala City'dir ve ülkenin en büyük şehridir. 372 Havalimanı bulunmaktadır.

Kuruluş tarihi 15 Eylül 1821 olup 2005 tahminlerine göre nüfusu 12,800,000 kişidir. Halkın çoğunluğu İspanyolca konuşmaktadır. Ekonominin temeli ziraat ve ormancılığa dayanmaktadır.

Ekvatora olan yakınlığı sebebiyle, sıcak ve nemli bir iklime sahiptir.Yıllık sıcaklık ortalamaları, yüksekliklere göre farklılık göstermekte olup, aylara dağılışı aynı seviyededir. Batı bölgelerinde ve diğer alçak bölgelerde senelik sıcaklık ortalaması 25-30°C arasında bulunmaktadır. Guatemala yağışları bol olan bir ülkedir.Yağışların en bol olduğu bölge AtlasOkyanusu kıyılarıdır.Ülkenin orta bölgesindeki dağlık bölge; sıcaklığı daha düşük, yağış miktarının az olduğu bölgedir. Ülkede sonbahar mevsiminde tayfun ve fırtınalar görülür.

Vize Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmemektedir.

Çalişma İzni

Dil eğitimi amacıyla giden kişilerin çalışma izni yoktur.

Yaşam Giderleri

Yaşam masrafları diğer ülkelere nazaran çok daha ucuz.

Ulaşım

Guatemala'da iki tane uluslararası Hava Limanı bulunmaktadır. Bunlar Guatemala City'deki La Aurora International Airport ve kuzeyde El Peten eyaletindeki Santa Elena International Airport'dur. Orta ve latin Amerika Ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletlerine günlük uçuşlar yapılmaktadır. Guatemala'nın her iki okyanusa kıyısı olması deniz taşımacılığının önemini arttırmıştır. Ülkenin Kuzey Atlantik Okyanusu'nda 2 adet, Pasifik Okyanusunda ise 3 adet önemli limanı bulunmaktadır. 1998 yılına kadar devlet tarafından işletilen Guatemala Demiryolları, şubat 1998'de özelleştirilmiştir. Özellerştirme ihalesini kazanan Ferrovias de Guatemala şirketi, demiryollarının 2023 yılına kadar olan işletim hakkını almıştır. Demiryolu ağının uzunluğu 850 km olup, özelleştirme sonrası altyapı yenilenmiştir. 

Ülkede iki tane önemli otoyol bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Pasifik Okyanusundan başlayıp, Guatemala City'den de geçerek Atlas Okyanusu'na ulaşan CA-9 otoyoludur. Bir diğeri ise Meksika sınırından başlayıp bütün Guatemala'yı boydan boya geçerek Orta Amerika ülkelerine devam eden Pan-American Otoyolu'dur.

Guatemala'daki bütün büyük şehirler ve limanlar birbirlerine ve bu iki büyük otoyola asfalt yollarla bağlıdır. Ufak şehirler ve köyler ise birbirine toprak yollar ile bağlıdır.

Guatemala'da ülke içi taşımacılığın çok büyük bölümü kara yolu ileyapılmaktadır. Guatemala'nın renkli otobüsleri en küçük köylere kadar gitmektedir.

Sağlık Sistemi

Guatemala'ya gitmeden önce sağlık sigortası yapılması önerilmektedir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA