Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Brezilya Ülke Rehberi

Brezilya

Brezilya -resmi adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti-, Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir.  Atlas Okyanusu'na kıyısı vardır.  Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası ile komşudur. Hem coğrafi açıdan hem de nüfus açısından dünya üzerindeki en büyük 5 ülkedir.

1500 yılında Portekizli bir gemici tarafından keşfedilen Portekiz, sonrasında 60 yıl kadar İspanya sömürgesi altına girmişse de 1640 yılında tekrar Portekiz hakimiyetine dönmüştür. 7 Eylül 1822'de ise bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Resmi dili Portekizce olan Brezilya’da Brezilya Portekizcesi Portekiz Portekizcesi'nden bazı farklılıklar içermektedir. Bir Portekizce lehçesi olarak da tanımlanabilmektedir. Dünya üzerinde Portekizce'nin en çok konuşulduğu yer Brezilya'dır.

2010 sayımına göre nüfusu 195.000.000 kişidir. Kişi başına gelir 13.000 dolar olarak açıklanmıştır. Nüfusu 1 milyonun üzerinde on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo ve Rio de Janeiro’dur. 
Başkent Brasília'dır. São Paulo, ülkenin başlıca sanayi merkezlerinden biridir, Güney Amerika'nın en büyük kentidir. Brezilya ekonomisi dünyanın en büyük 7 ekonomisidir.

Brezilya Güney Amerika'daki en güvenli ülkelerden biridir, şiddet suçları oranı düşüktür.

Müzik ve sinema festivalleri başta olmak üzere birçok etkinlik gerçekleşmekte, Rio Karnavalı ülkenin turistlerce ziyaretinde en önemli nedenlerin başında gelmektedir. 
Dünyanın yeni yedi harikasından birisi olan Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya'da bulunmaktadır. aynı zamanda Ayırca modern dünyanın 7 mühendislik harikasından biri olan Itaipu Barajı dünyanın en büyük hidroelektrik santrallerinden biridir.

Brezilya'da tropik bir iklim mevcuttur. Yazlar doğu ve kuzey doğu bölgesinde sıcak, kışlar kıyıda 20 dereceye kadar ulaşabilir. Brezilya'nın dağlık arazisinde daha soğuktur. Güney'de nemli ve astropikal bir iklim hakimdir. Amazon Ormanlarının %60'ı Brezilya sınırları içerisindedir.

Vize Bilgileri

Brezilya Türkiye'den 3 aya kadarki ziyaretlerde vize istememektedir. 3 aydan daha uzun süreli eğitimlerde Brezilya öğrenci vizesi almak gereklidir. Vizenin sonuçlanması yaklaşık 1 haftayı bulabilmektedir.

Çalişma İzni

Brezilya'ya dil eğitimi için giden öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

Yaşam Giderleri

Para birimi Real'dir. Konaklama fiyatları bulunduğu yere ve konaklama tipine göre değiştiği gibi diğer yaşam masrafları da bölgeden bölgeye büyük farklılıklar göstermektedir.

Ulaşım

Brezilya’da otobüsler en tercih edilen ulaşım aracı olup çoğu şehiriçi ve şehirlerarası yolculuklarda kullanılmaktadır. São Paulo ve Rio de Janeiro gibi büyük şehirlerde metro sistemleri mevcuttur. 

Türkiye-Brezilya arasında direkt uçuşlar yapılmaktadır. Uçuş fiyatları ise seçilen havayolu, varılacak kent olarak 1500 ila 4000 TL civarında değişmekte olup önceden rezervasyonla daha uygun fiyata bilet bulmakta mümkündür. Yolculuk süresi yaklaşık 17 saattir.

Sağlık Sistemi

Genel bir sağlık problemi yoktur. Devlet ve Özel Hastanelerin hizmet verdikleri Brezilya' da Özel Hastaneler tavsiye edilmektedir. Amazon ormanları bölgesine gidecek turistlerin sarıhummaya karşı aşı yaptırmaları sağlık açısından önemlidir. Öğrencilere gitmeden evvel sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA