Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Fas Ülke Rehberi

Fas

Fas, -resmi olarak Fas Krallığı-, Kuzey Afrika'da yaklaşık olarak 32 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka'dır. Fas'ın, Atlantik Okyanusu'dan, Cebelitarık Boğazını çevreleyip Akdeniz'de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Fas, Afrika'da bulunduğu halde Afrika Birliği'ne üye olmayan tek ülkedir.

Resmi dilleri Arapça olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransızca kullanılmaktadır. Halk arasında kullanılan Arapça'ya Darija denilir ve diğer Arap ülkeleriyle karşılaştırıldığında değişiktir. Aynı zamanda ülkede yoğun olan Berberilerinde kullandığı farklı diller bulunmaktadır.

Bugünkü Fas topraklarındaki ilk yerleşimler M.Ö. 8000 yıllarına denk gelen Cilalı Taş Devri'ne aittir. erken klasik dönem sonrası Roma'ya dahil olmuş, daha sonra Vandallar ve Vizigotların eline geçmiştir. Bunu, Bizans idaresi izledi. 1900'lü yılların başında bir Fransız sömürgesi haline gelmiştir. 1956 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Arap ülkeleri içerisinde Fas, Mısır, Sudan ve Cezayir'den sonra dördüncü kalabalık nüfusa sahip ülkedir. 2009 tahmini nüfus 32.725.847 kişidir. Nüfusu bir milyonu aşan şehirleri, Kazablanka, Fes, Marakeş, Meknes, Oujda, Sofi, Torger ve Tetovan’dır. Faslıların çoğunluğu müslüman ve maliki mezhebindendir.

Fas Afrika'nın en büyük beşinci ekonomisine sahiptir. Cezayir'den sonra, Mağrip'in ikinci büyük ekonomisidir. Ülkede tarıma dayalı besin endüstrisi kollarının yanı sıra, kimya ve gübre sanayi ile küçük el sanatları gelişmiştir. Yeraltı kaynakları ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Fas'ta tarım için ülkenin işgücünün yaklaşık %40'ını kullanır.

Ülkede genel olarak üç farklı iklim tipi görülür. Akdeniz kıyılarında hakim olan bol yağışlı Akdeniz iklimi, Atlas Okyanusu kıyılarında, batı rüzgarlarına açık deniz iklimi görülür. Ülkenin orta kesimleri olan Atlas Dağları ve aralarındaki vadilerde serin bir iklim hüküm sürerken, özellikle güney-doğu olmak üzere iç kesimlerde çöl iklimi hakimdir. Ülkenin sıcaklık ortalamaları, kıyılardan iç kesimlere doğru gittikçe artarken, yağış ortalamaları ise azalma gösterir. 

Vize Bilgileri

Fas için vize gerekmemektedir.

Çalişma İzni

Fas'ta dil eğitimi için bulunan öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

Yaşam Giderleri

1 Euro 11 Fas Dirhemi olup şehir içi otobüs ortalama 3.5 dirhemdir. Ev kiraları aylık en az 500 Euro civarındadır. Bunun dışında Fas’ta hayat şartları oldukça uygun. Bir öğrencinin en fazla aylık masrafı 100-150 Euro civarındadır.

Ulaşım

Fas’ta şehir içi ulaşımda, genellikle taksi ya da araba kiralama seçenekleri uygun olmaktadır. Ancak Fas’ta her konuda, özellikle taksi ve araba kiralama konusunda sıkı bir pazarlık yapmanız gerekmektedir.

Fas; Türkiye’ye uçakla 4,5 saat mesafededir.

Sağlık Sistemi

Fas'a gidecek öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA