Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
Vize Rehberi

Bolivya Ülke Rehberi

Bolivya

Bolivya (Çokuluslu Bolivya Devleti) bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Sucre olup; idari başkent La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi diğer önemli şehirlerinden birkaçıdır. Ülke İspanyol sömürgeciliği döneminde Yukarı Peru olarak adlandırılan bu bölgeye daha sonra Güney Amerika'yı İspanyol boyunduruğundan kurtaran Simón Bolívar'ın anısına Bolivya (Bolivar'ın ülkesi) ismi verilmiştir.

Bolivya, Güney Amerika’da denize kıyısı olmayan iki devletten biridir. Ülke insanlarının çoğu dağlık kesimde yaşar. Bolivya’da büyük şehirler pek yoktur. Ülkenin en büyük şehri La Paz’dır.

Bolivya’da 600-900 yıllarında Tiahuanaco medeniyeti gelişmiş, memleket 1200-1300 yıllarında İnka İmparatorluğu’na katılmıştı. İspanyollar 1538′den itibaren Bolivya’yı işgale başladılar. 1825 yılında tam olarak bağımsızlığını elde eden Bolivya oldukça zor bir siyasal sürecin ardından bugün gelmiştir. 2010 verilerine göre nüfusu tahmini olarak 10,907,778 kişidir. Büyük çoğunluğu yerlilerden oluşmaktadır. Avrupa kökenliler %15 civarındadır. İspanyolca, Quechua, Aymara, Guaraní, ve diğer 33 dil Bolivya'da konuşulan dillerdir.

%60′ının yoksulluk seviyesinin altında yaşadığı Bolivya'da kişi başına düşen milli gelir 2,817 $'dır. Ticaretinin önemli kısmını madenler teşkil eder, ihracatın % 80′i kalay üzerinedir. Petrol de son zamanlarda Bolivya ekonomisinde önemli bir yer tutmaya başlamıştır.Bolivyalıların çoğu tarımla uğraşır. 
Ekonomik olarak güçsüz olmasına rağmen tamamen kendi kendine yetebilen bir ülke haline gelmiş, üretim üst seviyede ve dış yardımlara ya da uluslararası ticarete karşı bağımlılıkları yoktur.

Arazinin yüksekliğine göre iklimde değişiklik görülür. Bolivya, bütünüyle tropikal bölgesinde bulunur. Yüksek dağlar yılın her mevsiminde karlarla kaplıdır. Altiplano ve çevresi oldukça serindir. Burada yıllık sıcaklık ortalaması 10 derecedir. Ovaya doğru gidildikçe sıcaklık artar. Buralarda yıllık sıcaklık ortalaması 23° yi bulur. Genel olarak Bolivya’da kışlar kuru, yazlar yağışlı geçer. Bolivya tüm dünyadaki canlı türlerinin %40′ını barındırmakta ve bunun en büyük kısmını ülkenin doğusunda Brezilya ile paylaşılan Pantanal Ormanları sağlamaktadır.

Vize Bilgileri

Bolivya Türkiye'den vize istememektedir ancak uzun süreli kalacak dil okulu öğrencilerinin öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Çalişma İzni

Bolivya dil okulu öğrencilerine çalışma izni vermemektedir.

Yaşam Giderleri

1 TL= 3,8 Boliviano, 1 USD = 7.5 Boliviano'dur. Ulaşım günlük 5$ civarıdır. Yeme içme Günlük 6$ olup bazı restaurantlarda 3$’lık günün menüleri de bulunabilmektedir. 

Ulaşım

Türkiye'den Bolivya’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak ortalama 15-18 saatlik bir seyahat süresi bulunmaktadır. 

Şehir içi ulaşımda belediye otobüsleri ve minibüsler kullanılıyor. La Paz’da ulaşım otobüs ve ‘micro’ adı verilen minibüslerle yapılıyor. Bilet fiyatları oldukça ucuz. Gelişmiş bir kara ve demiryolu ağına sahiptir.  Ülkede taksiler oldukça ucuzdur. Taksimetre açılmamakta olup, standart ücretler mevcuttur. Fiyatlar 6 ila 15 boliviano arasında değişmektedir. 

Sağlık Sistemi

Yüksek rakımı nedeniyle Bolivya’da geçirilecek ilk günlerde yükseklik hastalığına önlem olarak yavaş hareket edip dinlenmek gerekmekte ve alkol kullanılmamalıdır. Ayrıca dil okuluna gidecek öğrencilere genel sağlık sigortası yaptırmaları önerilmektedir.

YURTDIŞI DİL OKULU ARA